6. Перша світова війна і Українська революція

Наш край у 1914-1918 рр. стає ареною протистояння між Росією та Австро-Угорщиною, що принесло місцевим жителям руйнування, виселення, епідемії.

В ході війни західні українці утворили самостійний Легіон Українських Січових Стрільців. Одним з перших його сотників був уродженець Скали Михайло Лукич Баран (1884-1937). З липня 1917 по лютий 1918 рр. січові стрільці перебували на теренах Борщівщини.

29-30 липня 1917 р. під Бурдяківцями відбувся переможний бій усусів з російськими царськими військами, котрий виявився останнім за роки світової війни.

У грудні 1917 р. в Гуштинському лісі відбулась нарада старшин УСС на чолі з Дмитром Вітовським, де вирішувалася доля перебування легіону: залишатися на території Австрії, чи йти на допомогу УНР у Київ.

27 лютого 1918 р. корпус УСС пройшов маршем через південні села Надзбруччя, перейшов р.Збруч й рушив до Кам’янця-Подільського на допомогу Центральній Раді.

1 листопада 1918 р. на українських теренах Австро-Угорщини, що розпалася, утворено ЗУНР. Створюються власні війська УГА, одним зі старшин якої був скаличанин Іван Мартюк (1889-1973).

Влітку 1919 р. 70-тис. УГА разом з урядом ЗУНР опинилися в т.зв. «трикутнику смерті» в межах Борщівського повіту. Тут перебувала й влада УНР на чолі з головним отаманом Симоном Петлюрою.

Симон Петлюра

14 липня 1919 р. Симон Петлюра виступав перед галицьким військом з промовою з балкону двоповерхового будинку в Скалі. 17 липня підрозділи УГА перейшли р.Збруч й пішли на з’єднання з армією УНР.

«Мале брудне містечко. Всюди чорніють згарища. З руїн попалених домів сторчать високі осмалені комини й понуро глядять на прохожих. Містечко завалене обозом і військом», – згадує Скалу відступаючий стрілець.

Влітку 1920 р. в Тернополі утворено Галицьку Соціалістичну Радянську республіку. На чолі уряду – Галревкому – перебував Володимир Затонський, заступником був скаличанин Михайло Баран.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>