3. Скала – центр повіту Подільського воєводства

zamok123

Наполеон Орда. Скала. Літографія. 1873-1883 рр

У 1393 р. великий князь литовський Вітовт відібрав Поділля у Федора Коріатовича. Розпочинається так звана «сорокалітня» війна між Литвою і Польщею за Західне Поділля, в якій перемогла Корона. Тут утворюється Подільське воєводство з столицею Кам᾽янцем. Скала стає центром повіту даного воєводства, а старостами міста – родина князів Бучацьких.

Великий князь литовський Вітовт

Великий князь литовський Вітовт

У зв᾽язку з постійними нападами татар з᾽явилася потреба в новому (ІІ) етапі будівництва Скальського замку. Саме він відображений у першому детальному описі замку 1494 р., опублікованому Михайлом Грушевським під назвою «Опис Подільських замків» : «У перших мурах жодних оборонних пристроїв …зруйнований палац, розвалений також над мурами… 2 фоглери за кількістю їх пороху, але піднятися над мурами неможливо через зруйновані сходи… Також стійло для коней перед замком, у якому сорок коней стояти можуть. Також є броварня…»

Король Владислав ІІ Ягайло

Король Владислав ІІ Ягайло

Описано побут жителів тогочасної Скали так: «Добра земля, але необроблена, не засіяна, нема худоби, нема коней, ні гусей, ані курей…. усе порожнє і будинки покинуті.  У Старому місті 8 покинутих наділів. У Новому місті, тобто на Новому ринку, – 20 наділів під власниками, які мають звільнення від податків і 10 наділів опустілих».

В даному описі міститься перша писемна згадка про «руську» церкву й перепис всіх тодішніх жителів «з 70 імен» скалецьких міщан, переважно руського, тобто українського походження.

В складі Польщі Скала отримує статус Королівського міста й Магдебурзьке право ( можливо 1445 р., за іншими даними – у 1518 р.) Скальський замок стає важливою державною оборонною спорудою стратегічного значення, до якого були прикріплені 7 навколишніх так званих «замкових» сіл.

Старий млин на фоні руїн замку палацу Тарлів. 1939 р.

Старий млин на фоні руїн замку палацу Тарлів. 1939 р.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>