Notice: Undefined index: font in /home/u700431592/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/common-scripts.php on line 133

ГОЛОКОСТ. ЗНИЩЕННЯ СКАЛИ. Гедалія Лахман

Дві дати незгладимо вписані в історію польського єврейства: 1 вересня 1939 року, коли німці вторглися до Західної Польщі; 22 червня 1941 року нацисти вторглися до Східної Польщі, після 21 місяця радянської влади в цій частині країни.

Завоювання Скали 8 липня 1941 року угорською армією передувало двотижневим страхам, тривозі, пов’язаними з безпідставними сподіваннями та очікуванням чудес, що ніколи не відбулися б. На тлі слізних сцен розставання десятки юних чоловіків були відібрані до Радянської армії. Їхні сім’ї відчули, що вони ніколи не побачать своїх синів знову. Чиновники місцевої Радянської адміністрації покинули місто. До них приєднались місцеві жителі, які служили їм в офіційній роботі або підтримували режим і тепер боялися помсти німців та українців. За відсутності будь – якої офіційної влади, кримінальні елементи виходили на відриті та розграбовані склади, пивоварний завод та інше покинуте майно. На їхньому підйомі прийшли нібито пристойні українські селяни, які знесли все, що впало в їхні руки. Боязкі євреї пішли до себе і сховалися у своїх будинках. На місці Райради (Районна радянська Рада); була створена місцева рада українських […], а її члени чекали прибуття німецьких «визволителів», щоб отримати офіційні призначення.

Скала вперше була зайнята угорськими військами, які тоді були союзниками німців. Відразу ж після прибуття угорців почалися проблеми. Вони ненавиділи українців, але використовували їхні послуги для того, щоб об’єднати євреїв для примусової праці. Було видано розпорядження, відповідно до якого всі працездатні євреї повинні щоденно звітувати про виконання різних завдань, перш за все про реконструкцію моста через річку Збруч, що був зруйнований відступаючою армією Радянського Союзу. 25 липня угорці наказали 15 євреям під проводом Раббі Єгуда Дріммера (Rabbi Yehuda Drimmer) з’явитися перед ними.  Імена 15-ти, напевно, були надані українцями, які добре знали єврейських лідерів міста. Угорці вимагали, щоб євреї доставили 50 кг шкіри для взуттєвих підошов, 10 кг для чобіт зі шкіри, 10 пар чобіт, 10 кг кави,10 кг перцю та інше продовольство всього за 2 години. Заручники були взяті, євреїв  було проінформовано, що життя заручників будуть втрачені, якщо вимоги не будуть виконані. Заручникам було наказано копати власні могили. Швидко євреї довели, що несуть відповідальність одне за одного. Вони добровільно зібрались та доставили затребуваний викуп.

Впродовж останнього тижня липня євреї Скали стали свідками жахливої трагедії. Після розпаду Чехословаччини Закарпатський регіон Русі відійшов до Угорщини. Відповідно до Тріанонської угоди євреї з цього району більше не були громадянами Угорщини. Тисячі євреїв, як молоді, так і старі, були вигнані зі своїх міст та сіл. Вони були виведені угорськими солдатами на колишній польсько – радянський кордон, через річку Збруч. По дорозі українські селяни та поліцейські зневажали їх та вкрали решту їхніх володінь та гнали їх нещадно у напрямку Кам’янця – Подільського у радянській Україні,що на відстані від 20 до 30 км від Скали. Євреї мобілізувались, щоб допомогти своїм братам у біді. Вони зібрали їжу та одяг і підкупили солдатів дати вигнанцям короткий перепочинок від маршу, поки вони залишалися в Скалі. Під час цього перепочинку було поставлено гарячу їжу, терміново потрібна була допомога потерпілому, а візники були найняті в оренду з селян, щоб полегшити перевезення вигнанців до місця призначення. Узіель Сток (Uziel Stock), найсильніший єврей у тілі та дусі, надав значну допомогу цим засланим євреям. Він був одним з двох чи трьох євреїв, що мали коня та віз, якими він збирав та приносив їжу біженцям. Він переправляв літніх та хворих через кордон та захищав угорських євреїв від нападів українських […]. Вигнання продовжувались і протягом багатьох днів біженці розсівались через Скалу.

У розпал цього страждання, шокуючі інциденти почали мати місце й в Скалі. Юний хлопець з Будапешту просив угорських солдатів ставитися до євреїв більш співчутливо. Як покарання за його сміливість, він був прив’язний догори ногами до дерева на міській площі протягом двох годин. Час від часу він непритомнів, але солдати лише виливали на нього воду і продовжували знущатися над ним. Іншою жертвою став старий рабин,який використовував кілька моментів відпочинку для молитви. Коли було наказано відновити марш, Раббі (Rabbi) не рухався відразу. Він читав Shemoneh Esrei молитву. Угорці жорстоко побили його. Тільки благання його дочки та пропозиція хабара зберегли йому життя.

Доля вигнанців була приречена , коли німці звільнили угорців від своєї влади по всьому регіоні. Німці наказали приблизно 3000 угорських євреїв, що знаходились в Оринині, зібратися в полі під приводом того, що вони будуть повернені до своїх домівок. Більшість з них були вбиті кулями від кулеметів. Тільки декілька врятувалися з цієї бійні. Троє молодих, що вижили, прибули до Скали та розповіли про цю різанину, здійснену сумнозвісним  підрозділом Einzatzgroupe (Ейнзацгрупою). На деякий час ці троє залишались в Скалі. Коли небезпека посилювалась під час вже самого Голокосту, Judenrat (Юндерат) отримав підроблені документи для цих трьох, що дозволило їм повернутись до Угорщини. Вони сподівались піти на райони схожі до їхніх, які не перебували під прямим контролем нацистів. По факту, всі три вижили. Сьогодні, двоє з них в Ізраїлі: Зві Зельковіц (Zvi Zelkowitz) є членом Moshav Nordia та Ya ‘ acov Katz живе в Акрі. Третій, який вижив, живе у Нью – Йорку.

(Уривок з книги-реквієму «Скала на річці Збруч», написана і видана в Тель-Авіві вцілілими після Голокосту мешканцями єврейської громади міста Скала. Переклад з англійської Сніжани Ковток)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


Fatal error: Cannot redeclare ip_is_there() (previously declared in /home/u700431592/public_html/wp-load.php:96) in /home/u700431592/public_html/wp-content/themes/jarida/footer.php on line 2

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u700431592/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729